Przejdź do głównej zawartości

Kiedy zgadzasz się na kłamstwo...


Atrakcyjna działka budowlana w górach, blisko dużego jeziora. Piękne widoki, sporty zimowe, wodne, blisko szkoła, sklepy, dobry dojazd i niedaleko do większy miejscowości – nic, tylko brać takie działki i budować domy! W 2010 okazało się, że ludzie pobudowali sobie tam domy na osuwisku. Temat był znany, a jednak zdobyli sobie pozwolenia, zainwestowali pieniądze*… Jak dzisiaj wygląda ich inwestycja życia? Inteligencji może im nie brak, umieli dobrze policzyć koszt działki, budowy itp. Ale co oni sobie myśleli patrząc na swój nowy nabytek? Znam okolicę, wystarczył zatrzymać się na górskim szlaku w tym miejscu, kopnąć butem liście i darń, żeby zobaczyć glinę pod spodem. Czy taką decyzję można nazwać mądrą??

Znajoma mówi – „zobacz co dostałam na Messengera”! Sensacyjne nagranie audio z kazania abpa Jędraszewskiego wędruje jak typowy łańcuszek, mówi o plandemii, o masonach, wszystko okraszone pobożnymi zwrotami, ale! nie znalazłem go nigdzie na YT, ani na stronach diecezji, czy episkopatu… Może źle szukam… Za to, jak porównałem głos z sensacyjnego nagrania i dowolne kazanie arcybiskupa na YT, to nie mam wątpliwości, że to nie on, to nie jego głos**! Skąd takie kłamstwo? Żeby ludzie wierzyli w teorie spiskowe? Żeby stracili zaufanie do biskupa? Z tego, co się zorientowałem, to wielu łyknęło przynętę, ciśnienie się podniosło!

Ponoć „kłamstwo jest aktem kooperacji” i nie ma kłamstwa, jeśli obie strony się na nie nie zgadzają***. Tak! Ktoś chciał sprzedać trefną ziemię i ktoś chciał kupić okazję życia, marzenie. Tak! Ktoś chciał nagrać kłamstwo, żeby zdyskredytować biskupa i wpuścić ufających mu wiernych w maliny i ktoś chciał powielić tą wiadomość i wysłać dalej, żeby dowalić nielubianemu duchownemu.

Dawanie wiary fałszywym informacjom może cię kosztować utratę marzeń, ale również wiary. W końcu twoja wiedza decyduje o poglądach, o obrazie świata. W oparciu o to podejmujesz też decyzje moralne. Dobre, moralne decyzje będą umacniały twoje sumienie. Złe, niemoralne decyzje będą to sumienie deformować i z czasem może się okazać, że potrafisz przełknąć najbardziej obrzydliwą podłość usprawiedliwiając się kłamstwem, w które bardzo mocno chcesz wierzyć. Czy da się w takich okolicznościach zachować autentyczną wiarę w Boga? Naturalnie wielu dokończy wtedy proces dekonstrukcji sumienia ogłaszając, że są ateistami, a Bóg nie istnieje (z całym szacunkiem dla ateistów, którzy swój światopogląd zbudowali autentycznym poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o Boga i są nie mniej moralni niż każdy statystyczny człowiek).


Biada głupim w dzisiejszych czasach! Nie, nie mówię o niskiej inteligencji. Do mądrości potrzebne jest coś więcej – pewna jakość charakteru, serca, która nie zgadza się na udział w kłamstwie. Jeśli mądrość to umiejętność bycia szczęśliwym, osiągania życiowego celu, to ani „kupcy”, ani „sprzedawcy osuwiska” nie są mądrzy.


Nalej sobie do lampy dobrej oliwy!**** Bo to już nie chodzi o to, że jesteśmy tacy głupi jak „te panny” /Mt 25,1–13/, żeby wychodzić z domu nocą, w mrok, bez świateł, chodzi o to, że nasz świat oślepia nas tysiącami neonów. Trzeba dobrze się zastanowić, czego słuchać i komu ufać, zanim nalejemy sobie brudnej wody nienawiści lub emocjonalnie podkręconego paliwa rakietowego! Od tego, komu ufam i kogo słucham może przecież zależeć z kim się kłócę na FB, na kogo głosuję, to czy moja rodzina jest zgodna, na kogo wychowają się moje dzieci itd., a nawet ... moje ZBAWIENIE.


* https://beskidzka24.pl/miedzybrodzie-b-zycie-na-osuwisku/

** Dotarło do mnie sprostowanie, że ponoć mówił to inny duchowny, nieznany dla mnie, ale źródło jest trudne do zweryfikowania

*** konferencja Pameli Meyer pt.: „Jak wykryć kłamcę” https://www.youtube.com/watch?v=P_6vDLq64gE

**** Polecam takie rzeczy, jak: https://demagog.org.pl/ organizacja fact-checkingowa


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Instrukcja obsługi błogosławieństwa on-line

Jeśli twój znajomy ksiądz błogosławi Ci na FB lub w sms'ie, nie wpadaj w panikę, tylko przeczytaj i zobacz instrukcję ;-) Jakiś czas temu Stolica Apostolska wypowiedziała się, że nie ma mowy o spowiadaniu przez telefon. Przez Skype pewnie też obowiązuje ta sama zasada. Tym bardziej inne sakramenty - komunia, namaszczenie, ślub... Wprawdzie w sakramentach konieczny jest żywy kontakt miedzy osobami, ale sakramentalia (np. poświęcenia i błogosławieństwa) wydają się już bardziej elastyczne...

Jakby tu komuś przyłożyć...

Zły niedźwiedź chodził po lesie i tylko czekał, aby komuś przyłożyć. Zobaczył zajączka: - Ty, zając, czemu chodzisz po lesie bez czapki? I łup go! Idzie dalej, zobaczył wilka. - Wiesz co, mam ochotę komuś przyłożyć... - No to idziemy do zająca... - Ale już dostał, głupio jakoś... - Pretekst zawsze się znajdzie. Poprosisz go o papierosa. Jak da z filtrem, to powiesz, że chciałeś bez filtra. Jak da bez filtra, to powiesz, że chciałeś z filtrem. Poszli do zajączka. - Cześć zajączku, poczęstuj mnie papierosem. - Chcesz z filtrem czy bez filtra? - Zając, ty znowu bez czapki po lesie chodzisz… A w (Mt 22, 15-21) dokładnie taka sama scena: Faryzeusze odeszli i naradzali się, jak by podchwycić Jezusa w mowie. Posłali więc do Niego swych uczniów razem ze zwolennikami Heroda, aby mu powiedzieli: "Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Na nikim Ci też nie zależy, bo nie oglądasz się na osobę ludzką. Powiedz nam więc, jak Ci się zdaje? Czy

Po co komu wolontariat?

Po co wolontariat? Każdego roku turnusy Drabiny Jakubowej przyciągają ok. 250-300 wolontariuszy z całej Polski. Ponad połowa z nich wraca na turnusy w kolejnych latach, a niektórzy zostają w Drabinie naprawdę na długo. Wielu z nas angażuje się w wolontariat przez cały rok, działając w Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu, Lublinie, Krakowie i innych miastach. Co nas tak ciągnie do wolontariatu? Dlaczego wracamy? Czy nasze życie jakoś się przez to odmienia? Czy naprawdę jest tak, że wolontariusz niczego nie otrzymuje? By być z ludźmi i dla ludzi Wolontariat to przede wszystkim ludzie - ci, którzy służą i ci, którym się służy – choć w praktyce te granice bardzo się zacierają. Dla Anity to właśnie czas spędzony z innymi i dla innych jest najważniejszy - „Jestem szczęśliwa, że podjęłam decyzję o byciu wolontariuszką. Cztery lata spędzone w Drabinie Jakubowej dały mi możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi i przeżycia niezwykłych chwil. Działania w Sztabie, Anielskiej Domówce i Du